30 września 2018 13:56 | Aktualności

Wycieczka do muzeum

27 września uczniowie klas VI –VIII uczestniczyli w wycieczce do Krasnegostawu.
W programie było zwiedzanie muzeum i oglądanie filmu w KDK.

Wizytę w muzeum rozpoczęto od obejrzenia zbiorów archeologicznych na wystawie „Pradzieje Krasnegostawu i okolic”. Wśród znajdujących się tam zabytków uczniowie obejrzeli między innymi neolityczny grób skrzynkowy, skarb denarów rzymskich i egipską figurkę grobową (uszebti). Ponadto obejrzeli  zbiory rzemiosła artystycznego (meble, naczynia, porcelanę) oraz ekspozycję „Pieprzno i szafranno moja panno” będącą  rekonstrukcją XIX – wiecznej kuchni dworskiej i poznali dawne tajniki parzenia herbaty, mielenia kawy, lania wosku na świece oraz pozbywania się insektów.

Na wystawie etnograficznej młodzież zapoznała się z kulturą materialną regionu krasnostawskiego. Obejrzała wiejską kuźnię, warsztat kołodzieja i stolarza i dawne narzędzia rolnicze. Zwiedzanie zakończono w  refektarzu charakteryzującym się doskonałą akustyką i piękną polichromią.

Ponadto uczniowie obejrzeli dwie wystawy czasowe jedną malarstwa i rysunku     Stanisława Jana Miszczuka, będącą podsumowaniem jego 50- letniej pracy twórczej oraz wystawę pt. „Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919 Droga Wielkopolan do Niepodległości”.

Z muzeum uczestnicy wycieczki przeszli do Krasnostawskiego Domu Kultury, gdzie  również obejrzeli dwie wystawy malarstwa Doroty Przemorskiej i Andrzeja Kostrzanowskiego.  Ostatnim punktem programu było oglądanie filmu „Dywizjon 303” powstałego  na podstawie lektury Arkadego Fiedlera Dywizjon 303. Film ukazuje heroiczną postawę polskich lotników walczących w obronie Anglii podczas II wojny światowej.

Na tym wycieczka się zakończyła i uczniowie zadowoleni wrócili do szkoły.