18 września 2018 21:54 | Aktualności

Warsztaty fizyczno-chemiczno-biologiczne

W dniu 17.09.2018r. uczniowie klas VII-VIII pod opieką p. Anny Boruczenko – Sieńczyk i p. Agnieszki Szadury wzięli udział w niecodziennej lekcji fizyki, chemii i biologii. Zajęcia odbyły się w  Instytucie  Agrofizyki Państwowej Akademii Nauk w Lublinie w ramach XV Lubelskiego Festiwalu Nauki – Człowiek Inspiracją Nauki.

Podczas warsztatów „Pod wysokim napięciem” uczniowie dowiedzieli się  co to jest prąd elektryczny? Skąd się bierze prąd? Czy można uzyskać prąd z cytryny? Jakie barwy może przyjmować woda? Na te i wiele innych pytań uczniowie uzyskali odpowiedzi przeprowadzając doświadczenia pod kierunkiem pracowników Instytutu. Ponadto w trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z pojęciami natężenia i napięcia prądu oraz zbudowali "domowe" ogniwa chemiczne oraz sprawdzili na czym polega zjawisko elektrolizy.

Drugie warsztaty zatytułowane zostały „Magia wody” w tym projekcie pracownicy naukowi przybliżyli uczniom zagadnienia związane z napięciem powierzchniowym wody oraz hydrofobowością i zwilżalnością ciał. Proste doświadczenia pokazały skutki występowania napięcia powierzchniowego jakie obserwujemy w przyrodzie i naszym życiu codziennym. Zjawisko to powoduje, że powierzchnia cieczy zachowuje się jak napięta błonka. Dzięki temu małe owady mogą poruszać się po powierzchni wody, a małe przedmioty o gęstości większej od gęstości wody pływają po niej.

To pierwszy tego typu zajęcia naszych uczniów, którzy w tym dniu mogli poczuć się jak  studenci wyższej uczelni.