06 listopada 2019 17:26 | Aktualności

Niecodzienna lekcja historii

18 października uczniowie klasy ósmej i siódmej razem z koleżankami i kolegami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łopienniku Nadrzecznym uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Młodzież zwiedziła Państwowe Muzeum na Majdanku, które powstało w celu upamiętnienia Nienieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady. Uczniowie poznali historię obozu, warunki życia przetrzymywanych tam ludzi, lokalizację poszczególnych obiektów. W barakach obejrzeli historyczne ekspozycje oraz współczesne instalacje nawiązujące do tragicznych wydarzeń. Przeszli drogą, która kilkadziesiąt lat temu była ostatnią dla tysięcy Polaków, Żydów i więźniów innych narodów. Odwiedzili również krematorium, w którym zachowały się piece zagłady. Ostatnim etapem zwiedzania było Mauzoleum, w którym znajduje się kopiec z prochami ofiar. Wyryte na nim przesłanie „Los nasz dla Was przestrogą”  niech będzie przestrogą dla współczesnych. Stamtąd młodzież udała się na wystawę historyczną targi Militaria. Tutaj uczniowie obejrzeli pojazdy militarne, broń, umundurowanie oraz eksponaty muzealne. Ta lekcja historii na długo pozostanie w pamięci uczniów.