Imieniny:
Wiktora i Cezarego
04 lutego 2021 15:59 | Aktualności
Od listopada znamy patronów 2021 roku. Sejm postanowił, że będą to: Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz, kard. Stefan Wyszyński i Konstytucja 3 Maja.
Zapraszam do cyklicznych spotkań tutaj, na stronie naszej szkoły. Będę w ciągu roku publikować informacje na temat poszczególnych Patronów. Jako pierwszy zostanie przedstawiony Krzysztof Kamil Baczyński, którego 100. rocznica urodzin przypadła na 22 stycznia tego roku.
Pokolenie Kolumbów
Baczyński należał do tzw. pokolenia Kolumbów. Nazwa ta powstała od tytułu powojennej powieści Romana Bratnego „Kolumbowie rocznik 20”, poświęconej pokoleniu wkraczającemu w życie dojrzałe w czasie Ił wojny światowej. Mianem „Kolumbów” określa się młodych ludzi, urodzonych około 1920 r., których rzeczywistość wojenna postawiła wobec dramatycznych wyzwań i wobec konieczności dokonywania tragicznych wyborów. „Kolumbom” wojna radykalnie skróciła okres dzieciństwa i młodości, nieoczekiwanie przyspieszyła dorosłość, wielu przyniosła śmierć.
Dzieciństwo i młodość
Krzysztof Baczyński urodził się w styczniu 1921 r. w Warszawie. Był jedynym synem Stefana Baczyńskiego – publicysty, krytyka literackiego, uczestnika III powstania śląskiego – i Stefanii Baczyńskiej – nauczycielki z zamiłowaniem do literatury. Uczęszczał do znanego warszawskiego gimnazjum imienia Stefana Batorego. W roku wybuchu II wojny światowej był 18-letnim maturzystą. Miał już za sobą pierwsze próby literackie zdradzające talent, ale marzył o studiach w Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki użytkowej. Po maturze na ostatnie przed wybuchem wojny wakacje wyjechał do Bukowiny Tatrzańskiej.
Wojna i studia
Te radosne chwile zostały tragicznie przerwane. 27 lipca 1939 r. umarł ojciec poety. Krzysztof wrócił do Warszawy, gdzie trzy dni później zastał go wybuch wojny. Baczyński spędził ją w Warszawie; studiował polonistykę na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego, zaangażował się w działania zbrojnej konspiracji, pisał wiersze.
Żona
I grudnia 1941 r. Krzysztof Baczyński poznał Barbarę Drapczyńską, trzy dni później oświadczył się, a pół roku później ożenił. Swej młodziutkiej żonie Krzysztof poświęcił piękne liryki miłosne.
Batalion
W r. 1943 Baczyński wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, które później przekształciły się w słynny batalion Armii Krajowej „Zośka”. Krzysztof ukończył Konspiracyjną Szkołę Podchorążych Rezerwy i uzyskał stopień podchorążego. Potem został przeniesiony do batalionu „Parasol”.
Śmierć
Baczyński zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego na Placu Teatralnym. Miał 23 lata. „(...) w oknie na pierwszym piętrze (...) został trafiony kulą w głowę. Tego samego dnia odbył się pogrzeb na dziedzińcu Ratusza (...) niemal dokładnie w miejscu, gdzie po latach wzniesiono pomnik Bohaterów Warszawy – Nike”. Żona poety, Barbara, nie dowiedziała się o śmierci Krzysztofa. Została ranna 24 sierpnia, a zmarła 1 września 1944 r. Miała 22 lata.
Poeta- żołnierz
Baczyński musiał dokonać wyboru pomiędzy walką o wolność ojczyzny a poświęceniem życia dla twórczości poetyckiej. Problem wyboru między obowiązkiem polityczno-żołnierskim a zadaniami artysty przewija się przez całą twórczość Krzysztofa. Walka ta nie ustaje mimo dokonanego wyboru. Baczyński staje się poetą-żołnierzem.
Jak wtedy jest nas wszędzie troje,
ja i ty, ja i ty,
a za oknem wiatr uchodzi pękniętym obojem,
narasta zmęczony krzyk.
Unoszą się drzewa i czarne ptaki, o szyby
biją liście czerwieńsze niż jesień.
Wydęte uciekają dni i obłoki spłoszone jak ryby
w ten nasz bolesny, pierwszy wrzesień.
Nie odchodź, to motyle pluszowe tak dzwonią
o te szyby umarłe, o martwy wiatr.
Chodzi za oknem upiór zabitego konia
i kaleki, o kulach nienawiści - świat.
To powietrze wezbrane od trwogi uderza,
przebacz mi świat i życie, i ten wiatr mi przebacz.
Lecą gwiazdy - jaskółki prawdziwego nieba,
rozsypują nam śmierć na pokoje,
umierają chwile nieostrzonych lat,
bo jak wtedy jest nas wszędzie troje,
ja i ty, ja i ty,
i wiatr.
KRZYSZTOF-KAMIL BACZYŃSKI - ELEGIA O CHŁOPCU & EWA DEMARCZYK.wmv - YouTube
Anna Kowalczyk
Portal odwiedziło 231818 osób
Aktualnie przebywa 5 osób